NZOZ Zdrowie s. c.
 ul. Jana Pawła II 5, 23-300 Janów Lubelski
  ukrainski fb logo

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu polega (jak do rektoskopii) na wykonaniu wlewki do odbytniczej oraz zastosowaniu leków wspomagających wypróżnianie.

Opis zabiegu

Zabieg, poza niewielkim bólem podczas znieczulenia miejscowego, jest niebolesny. Pacjent jest ułożony w pozycji ginekologicznej (na plecach), kolanowo- łokciowej, lub na boku. Po wprowadzeniu wziernika i odnalezieniu splotu hemoroidalnego wprowadza się światłowód w metalowej kaniuli do szczytu guzka w okolicę tętnicy hemoroidalnej. Przy pomocy światła lasera zostaje odparowana woda z tkanki hemoroidalnej oraz następuje zamknięcie dopływu krwi do hemoroidu. Efektem jest obkurczenie hemoroidu. W ciągu kilku tygodni następuje włóknienie. Pacjent po zabiegu wraca do domu. W zaleceniach otrzymuje profilaktyczną antybiotykoterapię, leki przeciwobrzękowe i łagodne leki przeciw bólowe. Przeciwwskazane jest samodzielne prowadzenie pojazdów z powodu podania leku do znieczulenia miejscowego. Opisano najlepsze efekty do leczenia laserem hemoroidów II i III stopnia.

W hemoroidach IV stopnia z powodu przerosłych fałdów, naddatków i zbliznowacenia anodermy należy wykonać plastykę przy pomocy włókna lasera. Dzięki metodzie laserowej minimalizujemy czas powrotu do pełnej aktywności a dolegliwości bólowe są nieporównywalnie mniejsze. Metoda nie wymaga wycinania tkanki hemoroidalnej i nie powoduje rozległych ran.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu to zmora wielu osób. Ta nieprzyjemna przypadłość wbrew powszechnej opinii dotyczy nie tylko kobiet w ciąży, a może obejmować osoby w każdym wieku. Najczęstsze przyczyny powstawania hemoroidów to brak ruchu i aktywności fizycznej oraz długotrwała praca siedząca. Przypadłość ta często dotyczy osób otyłych, wiec winna jest również nieodpowiednia dieta.