Certyfikat  NZOZ Zdrowie s. c.
 ul. Jana Pawła II 5, 23-300 Janów Lubelski
  ukrainski fb logo

Prawo Jazdy zdrowie 001Badania lekarskie na prawo jazdy to badania osób, które zamierzają zapisać się na kurs prawa jazdy i zdać egzamin państwowy. Są one wykonywane przez lekarza - orzecznika z uprawnieniami do wystawiania takich zaświadczeń.

Wykonuje się je w konkretnych placówkach oferujących taką usługę.

Samo badanie trwa przeważnie kilkanaście minut. Lekarz w jego trakcie sprawdza wzrok, słuch, zmysł równowagi, narządy ruchu, układ nerwowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy i ocenia ogólny stan zdrowia danej osoby. Lekarz przeprowadza również wywiad pod kątem dolegliwości chorobowych oraz schorzeń, których nie da się zdiagnozować “od ręki”. Zalicza się do nich cukrzyca, alkoholizm czy padaczka. Oprócz dolegliwości fizycznych podczas badania lekarskiego na prawo jazdy sprawdzany jest także stan psychiczny kandydata. Lekarz, sprawdza dodatkowo czy istnieje jakiekolwiek przeciwwskazania do kierowania pojazdami.

Dla kategorii A i B badanie wykonuje uprawniony lekarz, dla kategorii C i D konieczne jest również badanie okulistyczne i wykonanie psychotestów.

W przypadku cukrzycy i padaczki konieczne jest zaświadczenie od neurologa i diabetologa lub lekarza prowadzącego cukrzycę. Uprawniony lekarz ma również prawo skierowania kandydata do dowolnego specjalisty celem uzyskania opinii o stanie zdrowia.

Wykonujemy badania dla kandydatów na kierowców oraz badania kontrolne kierowców amatorów. Przed badaniem pełnoletni kandydat na kierowcę wypełnia i podpisuje ankietę dotyczącą stanu zdrowia, wykonywane jest badanie poziomu glikemii na czczo.

W przypadku kandydata niepełnoletniego konieczna jest zgoda opiekuna (podpis na ankiecie).

W czasie badania należy okazać dokument tożsamości.

Badania są udzielane prywatnie zgodnie z cennikiem NZOZ-Zdrowie.

Do pobrania:

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Istnieje wiele gatunków Borrelia rozpo­wszechnionych na całym świecie mogących wywoływać boreliozę. W Europie najważniejsze gatunki mogące wywołać zakażenie to: Borrelia burgdorferi (sensu stricto), Borrelia afzelii i Borrelia garinii.

Jak można zarazić się boreliozą?

kleszczKleszcz (Ixodes ricinus) pasożytuje na zwierzętach dziko żyjących w lesie: gryzoniach, jeleniach, dzikach i innych ssakach oraz ptakach. Zwierzęta te są rezerwuarem Borrelia burgdorferii. Kleszcz, żywiąc się ich krwią, zakaża się bakterią. Wówczas sam staje się źródłem zakażenia. Przebywając w miejscach występowania kleszczy, głównie w lasach, człowiek staje się potencjal­nym żywicielem kleszcza. Do zakażenia dochodzi w kon­sekwencji przeniesienia bakterii na człowieka przez zakażonego kleszcza. Odsetek kleszczy zakażonych w Europie zależy od regionu i waha się od 3 do 34%. Poza krętkami Borrelia kleszcze mogą przenosić również inne choroby, m.in. wirusa odkleszczowego zapalenia mózgu.

kolonoskopiaKolonoskopia jest badaniem, które polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika (kolonoskopu) przez odbyt do odbytnicy, a następnie do dalszych części jelita grubego aż do kątnicy. Celem zabiegu jest optyczna ocena śluzówki tej części przewodu pokarmowego oraz, jeśli istnieje taka potrzeba, pobranie wycinków do badania histopatologicznego ze znalezionych tam zmian. W wypadku stwierdzenia krwawienia z tej części przewodu pokarmowego wykonuje się próbę endoskopowego opanowania krwawienia. W przypadku znalezienia polipów należy je usunąć za pomocą pętli diatermicznej. W trakcie badania istnieje możliwość podania drogą dożylną środków przeciwbólowych i/lub uspokajających.

W trakcie kolonoskopii pomimo zachowania zasad sztuki medycznej rzadko możliwe jest wystąpienie następujących powikłań:

 • perforacja jelita
 • zapalenie otrzewnej
 • krwotok z przewodu pokarmowego lub krwotok do jamy otrzewnej (np. po usunięciu polipów)
 • omdlenie w trakcie zabiegu w mechanizmie odruchowym, inne powikłania ze strony układu sercowo- naczyniowego oraz oddechowego
 • chociaż wszystkie zabiegi wykonywane są sprzętem jednorazowego użytku lub sprzętem poddawanym każdorazowo dezynfekcji i/lub sterylizacji, nie można całkowicie wykluczyć możliwości zarażenia wirusami zapalenia wątroby (m.in. HBV i HCV) lub innymi drobnoustrojami
 • część z ww. powikłań może wymagać operacyjnego otwarcia jamy brzusznej lub klatki piersiowej, przetoczenia krwi i osocza oraz intensywnej resuscytacji krążeniowo- oddechowej
 • niekiedy wystąpić mogą powikłania, których nie sposób przewidzieć, np. reakcja uczuleniowa na lek znieczulający lub środki dezynfekcyjne (od wysypki skórnej, swędzenia, po wstrząs anafilaktyczny)
 • ponieważ część z tych powikłań jest poważna to mogą się one, wyjątkowo rzadko, zakończyć zgonem.

Do pobrania:


Przygotowanie do kolonoskopii diagnostycznej

Szanowny Pacjencie, w trosce o należyte przygotowanie do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

Do badania kolonoskopowego całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń ogólnych oraz schematu przygotowania jelita. Wskazówki te są opracowane na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń, zaleceń Towarzystw Endoskopowych i producentów preparatów. Prosimy zastosować się do tych wskazówek i prosimy niczego nie zmieniać.

Prosimy nie przygotowywać się do badania wcześniej, niż jest to podane niżej.

W ciągu trzech dni przed badaniem prosimy stosować normalną dietę, ale nie należy spożywać pokarmów, zawierających drobne pestki i ziarna (w szczególności: winogron, kiwi, truskawek, malin, arbuzów, jagód, pomidorów, pieczywa z ziarenkami), pokarmów z makiem i tabletek zawierających żelazo.

W przeddzień i w dniu badania należy przyjąć leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. leki „nasercowe”, „na ciśnienie”, leki „psychotropowe”). Jeśli przyjmujecie państwo leki przeciwkrzepliwe (tzw. leki „rozrzedzające” krew), a planowane jest badanie diagnostyczne, prosimy tych leków nie odstawiać ani ich nie zamieniać. Jedynie w przypadku, kiedy planowany jest zabieg endoskopowy, proszę wcześniej ustalić z lekarzem, czy konieczne jest odstawienie tych leków lub zamiana tych leków na inne.

Jeśli macie Państwo cukrzycę, prosimy wcześniej ustalić z nami bądź z diabetologiem dawki leków przeciwcukrzycowych i insuliny.

Sposób przygotowania, który będziecie Państwo stosować, jest uzależniony od planowanej godziny badania. Proszę pamiętać, że dokładne oczyszczenie jelita jest sprawą bardzo ważną. Dobrze oczyszczone jelito zapewnia dokładną jego ocenę i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta w czasie badania. Mamy przy tym świadomość, że od zmniejszenia Waszego komfortu (szczególnie, jeśli oczyszczanie odbywać się będzie w godzinach popołudniowych) ważniejsze jest dobre oczyszczenie jelit.

Na 6-8 godzin przed rozpoczęciem oczyszczania jelit prosimy koniecznie zjeść mały, lekkostrawny posiłek. Zasadą jest, żeby preparat do oczyszczania jelit przyjąć w dwóch dawkach, w odstępie kilku godzin. W tabelce (na odwrocie) podano godziny wypicia kolejnych porcji.

Na kilkanaście godzin przed zaplanowanym badaniem prosimy przyjąć pierwszą porcję preparatu. Normalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną. Pierwszy stolec pojawi się prawdopodobnie jeszcze w czasie picia pierwszej porcji lub w ciągu najbliższych godzin. W czasie oczyszczania jelit prosimy w miarę możliwości o normalną aktywność i poruszanie się (chodzenie).

Po kilkugodzinnej przerwie prosimy przygotować i wypić drugą porcję preparatu. Normalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia treścią płynną, a potem zabarwioną na żółto wodą. Ostatni wodnisty stolec pojawi się prawdopodobnie w ciągu 2-3 godzin od zakończenia picia drugiej dawki. Prosimy uwzględnić to planując przyjazd do nas. Jedynie w przypadku, kiedy przyjedziecie Państwo do nas z daleka środkami komunikacji publicznej i podróż zajmie wam wiele godzin, prosimy zacząć oczyszczanie jelit 1-2 godziny wcześniej, tak by skończyć oczyszczanie jelit wcześniej. Prosimy nie stosować leków przeciwbiegunkowych w czasie i po oczyszczaniu jelit.

Preparat do oczyszczenia jelit należy rozpuścić w wodzie. Oprócz wody do picia dozwolone są: klarowne soki, przejrzyste napoje, „słaba” herbata (jasna), kawa w małej ilości (bez „fusów” i bez mleka, np. Espresso), czysty warzywny bulion (bez tłuszczu).

Jeśli Państwa waga nie przekracza 50kg, można zmniejszyć o pół litra ilość wypitych do przeczyszczenia płynów. Jeśli przekracza 100kg, należy zwiększyć ilość wypitych płynów o 1 litr, jeśli przekracza 110kg – o 2 litry. Ale jeśli przekracza 120kg, prosimy o wcześniejszy kontakt celem ustalenia sposobu oczyszczenia jelit.

W razie wystąpienia nudności prosimy nieco zwolnić tempo wypijanych płynów.

Picie płynów należy zakończyć najpóźniej na 4 godziny przed badaniem.

Na badanie proszę zgłosić się z osobą towarzyszącą. Jeśli przyjedziecie własnym samochodem, nie powinniście go prowadzić po badaniu, prosimy zabrać drugiego kierowcę. Jeśli korzystacie Państwo z okularów, prosimy je zabrać. Jeśli mieliście już kiedyś kolonoskopię, prosimy o zabranie jej opisu.

W razie pytań, prosimy dzwonić na nr 15 8723 099. Koniecznie prosimy także o powiadomienie nas, jeśli zrezygnujecie Państwo z badania.

Poniżej przedstawiamy schematy przygotowania do badania z użyciem 4 alternatywnych preparatów (nie należy ich łączyć !!!).

Preparat Fortrans - 1 opakowanie czyli 4 saszetki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie wolno zamiast saszetek użyć Espumisanu w kapsułkach).

O określonej godzinie należy rozpuścić 2 torebki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody (można dodać soku cytrynowego bez pestek) i wypić powoli w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach należy przygotować kolejne 2 litry roztworu Fortransu i wypić go w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra roztworu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Potem można pić wodę lub inny przejrzysty płyn. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 4 godziny przed badaniem.

Preparat Citrafleet - 1 opakowanie czyli 2 saszetki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie wolno zamiast saszetek użyć Espumisanu w kapsułkach).

O określonej godzinie należy rozpuścić 1 torebkę Citrafleet w szklance zimnej wody (około 150 ml). Zawiesina będzie mętna i taką należy ją wypić zaraz po przygotowaniu. Potem należy wypić dodatkowo 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu i wypić ją zaraz po przygotowaniu. Potem należy wypić dodatkowo 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra płynu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 4 godziny przed badaniem.

Preparat Eziclen – 1 opakowanie czyli 2 butelki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie wolno zamiast saszetek użyć Espumisanu w kapsułkach).

O określonej godzinie należy otworzyć 1 butelkę leku i wlać jej zawartość do dołączonego kubka, dodać wody do poziomu kreski na kubku i wypić zawartość kubka zaraz po przygotowaniu. Po wypiciu mieszaniny należy wypić dodatkowo 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu i wypić zaraz po przygotowaniu. Potem należy wypić 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra płynu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 4 godziny przed badaniem.

Preparat Moviprep – 1 opakowanie czyli 2 torebki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie wolno zamiast saszetek użyć Espumisanu w kapsułkach).

O określonej godzinie należy otworzyć jedną przezroczystą torebkę, wyjąć z niej torebki A i B, dodać zawartość obydwu (A i B) do dzbanka, dolać wody do poziomu 1 litra i mieszać do całkowitego rozpuszczenia proszku. Roztwór należy wypić w ciągu godziny. Potem należy wypić co najmniej 1 litr klarownego płynu. Po kilku godzinach należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu i wypić ją w ciągu godziny. Potem należy wypić co najmniej 1 litr klarownego płynu. Przed wypiciem każdego litra płynu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 4 godziny przed badaniem.

Powyższe zalecenia powinny być szczególnie dokładnie przestrzegane przez pacjentów z zaparciami!

Tydzień przed badaniem nie przyjmować leków hamujących krzepnięcie krwi (Acard, Polocard, Polopiryna, Enteric coated, itp.) chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej. W przypadku cukrzycy lub przyjmowanych leków przeciwkrzepliwych (np. Sintrom, Acenocuamrol, Pradaxa, Xarelto) przygotowanie do kolonoskopii należy skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie ( który może przejściowo zamienić lek na inny).

Do pobrania:


Przygotowanie do kolonoskopii z zastosowaniem preparatu CitraFleet

Dobre przygotowanie jest warunkiem koniecznym przeprowadzenia w pełni wartościowego badania endoskopowego. Właściwe przygotowanie się do kolonoskopii umożliwia dokładniejsze i bezpieczniejsze wykonanie badania. Prosimy o uważne przeczytanie i zastosowanie się do zaleceń opisanych w tej ulotce, umożliwi to dobre przygotowanie jelita i zagwarantuje endoskopię wysokiej jakości.

Przygotowanie z zastosowaniem preparatu CitraFleet jest zróżnicowane w zależności od pory badania.

Poniżej do pobrania trzy scenariusze przygotowania:

 

Do pobrania:

 

 
 

gastroskopiaGastroskopia jest badaniem, które polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika (gastroskopu) przez jamę ustną do przełyku, a następnie do żołądka i dalej do dwunastnicy. Celem zabiegu jest optyczna ocena śluzówki tej części przewodu pokarmowego oraz jeśli istnieje potrzeba -pobranie wycinków do badania mikroskopowego ze znalezionych tam zmian. W wypadku krwawienia z tej części przewodu pokarmowego wykonuje się próbę endoskopowego opanowania krwawienia. W przypadku znalezienia polipów, może się okazać koniecznym ich usunięcie za pomocą pętli diatermicznej. W trakcie gastroskopii istnieje możliwość podania dożylnych środków uspokajających i/lub przeciwbólowych.

Dobre przygotowanie jest warunkiem koniecznym przeprowadzenia w pełni wartościowego badania endoskopowego. Właściwe przygotowanie umożliwia dokładniejsze i bezpieczniejsze wykonanie badania. Prosimy o uważne przeczytanie i zastosowanie się do zaleceń opisanych w tej ulotce, umożliwi to dobre przygotowanie i zagwarantuje endoskopię wysokiej jakości.

Przed gastroskopią nie powinno się przez 6 godzin jeść i przez 4 godziny pić. W przypadku zaburzeń opróżniania żołądka (np. gastropatia cukrzycowa, inne zaburzenia motoryki) nawet dłużej. Najlepiej żeby ostatnim posiłkiem przed gastroskopią była kolacja w dniu poprzedzającym badanie spożyta przed godziną 20-stą.

Bezpośrednio przed gastroskopią trzeba wyjąć ewentualnie posiadane protezy zębowe, zwrócić uwagę pielęgniarce lub lekarzowi znieczulającemu gardło o ewentualnych uczuleniach lub schorzeniach towarzyszących. Tydzień przed badaniem nie przyjmować leków hamujących krzepnięcie krwi (Acard, Polocard, Polopiryna, Enteric coated, itp.), chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej. W przypadku cukrzycy lub przyjmowanych leków przeciwkrzepliwych (np. Sintrom, Acenocuamrol, Pradaxa, Xarelto) przygotowanie do gastroskopii należy skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie (który może przejściowo zamienić lek na inny).

Do pobrania:

 

Przygotowanie do rektoskopii

1. Dzień poprzedzający badanie:

 • godz. 13.00 - obiad: płynna zupa bez stałych elementów (jest to ostatni posiłek przed badaniem - pić można przez cały dzień)
 • godz. 14.00 - 3 tabletki Xenna Extra (Radirex)
 • godz. 16.00 - 3 tabletki Xenna Extra (Radirex)
 • godz. 20.00 - wlewka doodbytnicza (Enema)

2. W dniu badania:

 • nic nie jeść i nic nie pić
 • 3-4 godz. przed badaniem wlewka doodbytnicza (Enema)

Do pobrania: