Certyfikat  NZOZ Zdrowie s. c.
 ul. Jana Pawła II 5, 23-300 Janów Lubelski
  ukrainski fb logo

USG przezodbytnicze gruczołu krokowego (TRUS)

Badanie przezodbytnicze usg jest wykorzystywaną metodą obrazowania gruczołu krokowego od ponad 15 lat i jest złotym standardem w rozpoznawaniu raka prostaty jak również w wybranych przypadkach służy do oceny pęcherzyków i dróg nasiennych , pęcherza moczowego.Wykorzystywane jest także w diagnostyce zapalenia gruczołu krokowego .

Inne wskazania do wykonania tego badania to: rodzinne występowanie raka prostaty, niepłodność, bóle prostaty bądź trudne do określenia bóle podbrzusza czy krocza, choroby zapalne prostaty oraz rak prostaty.

Badanie to jest nieinwazyjne, poza wypełnieniem pęcherza moczowego, tzn. powstrzymaniem się od oddawania moczu na około 2-3 godziny przed badaniem i wypiciem w tym czasie ok.0,5-1,0 litra płynów nie wymaga specjalnego przygotowania się pacjenta (wypełniony pęcherz pozwala lekarzowi dokładniej wykonać to badanie), jest to badanie praktycznie niebolesne.

Przygotowanie pacjenta

Zwyczajowo przed badaniem TRUS wykonuje się wlewkę doodbytniczą - enemę, która oczyszczając bańkę odbytnicy poprawia jakość uzyskanego obrazu. Enema nie jest konieczna przed badaniem i wielu urologów jej nie wykonuje przed TRUS.

Podczas badania pacjent układany jest na lewym boku z podkurczonymi nogami. Przed badaniem urolog palcem ocenia odbyt/odbytnicę i gruczoł krokowy