Certyfikat  NZOZ Zdrowie s. c.
 ul. Jana Pawła II 5, 23-300 Janów Lubelski
  ukrainski fb logo

Co to jest opaskowanie żylaków?

Opaskowanie żylaków odbytu metodą Barrona to małoinwazyjna, skuteczna i bezpieczna metoda leczenia choroby hemoroidalnej wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Polega ona na założeniu gumowych opasek na szyję guzka krwawniczego, co doprowadza do jego martwicy i oddzielenia się od podstawy.Metodę stosujemy w hemoroidach I, II oraz wybranych przypadkach guzków III stopnia.

Technika zabiegu

Po ocenie w badaniu anoskopowym zakłada się gumowy pierścień na podstawę guzka za pomocą specjalnego przyrządu – aplikatora, na którym założone są podwiązki .

Oddzielenie się niedokrwionego żylaka odbytu od jego podstawy następuje zwykle po okresie 10 dni od wykonania zabiegu. W trakcie jednego zabiegu w większości przypadków usuwa się jeden guzek krwawniczy. Kolejne guzki są usuwane w odstępach 3 do 4 tygodni. Usuwanie kolejno tylko jednego guzka krwawniczego zmniejsza ryzyko powikłań związanych z występowaniem martwicy.

Powikłania

Powikłania związane z metodą Barrona mogą obejmować bardzo silny ból w kanale odbytu, towarzyszący założeniu gumek poniżej linii grzebieniastej lub na jej granicy. Mogą pojawić się silny skurcz zwieraczy odbytu w następstwie zabiegu. W przypadku wystąpienia silnego bólu po zabiegu, konieczne jest usuniecie założonych gumek. Niewielkie krwawienie z odbytu, pojawiające pomiędzy piątym i siódmym dniem od zabiegu, może być wywołane powstaniem owrzodzenia lub martwicą błony śluzowej niedokrwionej części żylaka. Krwawienie może również pojawić się w chwili oddzielania się guzka od jego podstawy – najczęściej po okresie 2 tygodni od zabiegu.

Inne powikłania:

-zakrzepy w niedokrwionej części żylaka, co może prowadzić do wystąpienia dość intensywnego bólu w obrębie wyczuwalnego w kanale odbytu twardego guzka,

-rozwój miejscowego stanu zapalnego lub ropnia – stały ból, gorączka i ewakuująca się ropna treść z odbytu mogą sygnalizować tego typu powikłanie,

 

Większość chorych leczonych metodą Barrona odczuwa po zabiegu wrażenie pełności w kanale odbytu . Dyskomfort ten nie wymaga leczenia, z wyjątkiem zapobiegania występowaniu zaparć po zabiegu.

Przeciwwskazania  

- stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Zabieg może być wykonany po ustąpieniu stanu zapalnego. Do przeciwwskazań względnych zalicza się żylaki odbytu IV stopnia oraz przyjmowanie doustnych antykoagulantów.