Certyfikat  NZOZ Zdrowie s. c.
 ul. Jana Pawła II 5, 23-300 Janów Lubelski
  ukrainski fb logo

 

logo_clcc_200Próba wysiłkowa (test wysiłkowy EKG) na bieżni ruchomej to badanie pozwalające na wykrycie wszelkiego rodzaju zmian czynności elektrycznej serca pojawiających się w podczas wysiłku. To najlepsze nieinwazyjne badanie wykonywane:

  • przy podejrzeniu choroby wieńcowej,
  • po zawale serca,
  • po zabiegu rozszerzania zwężonych tętnic wieńcowych za pomocą balonu lub założeniu sprężynki rozszerzającej chorą tętnicę (tzw. stent), aby ocenić, czy nastąpiła poprawa ukrwienia serca, po operacji serca (by-pass), aby ocenić, czy nastąpiła poprawa ukrwienia serca,
  • w celu oceny wydolności fizycznej osób zdrowych, np. u sportowców, osób wykonujących zawód strażaka, policjanta.

Test wysiłkowy EKG jest badaniem nieinwazyjnym i może być powtarzane wielokrotnie.

Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku. Zaleca się powstrzymanie od palenia papierosów, jedzenia, picia na około 4 godziny przed testem (ważne jest również aby założyć wygodne buty i strój). Przed badaniem należy poinformować lekarza wykonującego badanie o aktualnie przyjmowanych lekach, przebytych chorobach serca, miażdżycy zarostowej kończyn dolnych. W dniu badania pacjenci przyjmujący na stałe leki powinni przyjąć codzienną dawkę - chyba, że lekarz kierujący na badanie zdecyduje inaczej.

Badanie przeprowadzane jest w odpowiednio wyposażonym gabinecie w obecności lekarza. Przed rozpoczęciem próby wysiłkowej wykonywane jest EKG. Przed badaniem konieczne jest wygolenie włosów i odtłuszczenie skóry alkoholem lub benzyną, następnie w ściśle określony sposób na klatkę piersiową naklejane są elektrody do EKG oraz zakładany jest mankiet do mierzenia ciśnienia.

Test rozpoczyna się od powolnego spacerowania na bieżni. Badanie trwa zwykle 7-14 minut, czas badania zależy od wydolności fizycznej badanego oraz wielu innych parametrów ocenianych przez lekarza wykonującego badanie.

W trakcie testu u osób chorych mogą pojawić objawy niedokrwienia lub niewydolności serca:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • zawroty głowy,

ustępują one jednak po zakończeniu badania, należy o nich poinformować prowadzącego badanie lekarza.

Po badaniu wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek w poczekalni przed gabinetem. Test wysiłkowy EKG to jedno z wielu badań, które ukazuje zmiany zachodzące w czasie wysiłku, nie występujące w spoczynkowym badaniu EKG.

W wybranych przypadkach przeprowadza się test wysiłkowy na tzw. cycloergometrze, czyli tzw. „rowerku stacjonarnym".