Certyfikat  NZOZ Zdrowie s. c.
 ul. Jana Pawła II 5, 23-300 Janów Lubelski
  ukrainski fb logo

Manometria anorektalna: badanie wysokospecjalistycznym, czynnościowe kanału odbytu wykonywanym w gastroenterologii, proktologii oraz do oceny wszystkich patologii odbytu przy pomocy urządzenia zwanego sfinktomanometrem (urządzenie rejestruje i przetwarza dane uzyskane z sondy które są wysyłane do komputera z odpowiednim oprogramowaniem do zapisu analizy i wyników).

Sposób wykonania badania: pacjentowi leżącemu na lewym boku, ze zgiętymi kończynami wprowadzana jest sonda przez odbyt. Sonda posmarowana jest żelem o lekkim działaniu znieczulającym. Pacjent wykonuje odpowiednio testy diagnostyczne służące ocenie ciśnień zwieraczy zewnętrznego i wewnętrznego odbytu, czynności motorycznej odbytu, czucia trzewnego, prawidłowości łuków odruchowych. Pacjent może obserwować na ekranie komputera wykres obrazujący czynnośc zwieraczy odbytu.

Sposób przygotowania: Badanie jest miarodajne u pacjentów bez zalegających mas kałowych w odbytnicy. Przed badaniem pacjent musi wypróżnić się. W dniu badania pacjent obowiązkowo musi wykonać w warunkach domowych dwie lewatywy ENEMA w aptece bez recepty.

Jeżeli badanie jest zaplanowane na godziny poranne to pierwszą lewatywę należy wykonać wieczorem dnia poprzedzającego badanie, natomiast drugą na dwie godziny przed badaniem.

W przypadku gdy badanie ma się odbyć w godzinach popołudniowych, wówczas pierwszą lewatywę należy wykonać rano, a drugą na dwie godziny przed zaplanowanym badaniem.

Wskazania do badania:

  • zaparcia (diagnostyka przyczyn i oceny aparatu zwieraczowego),
  • nietrzymania stolca (diagnostyka przyczyn i oceny aparatu zwieraczowego),
  • wypadanie odbytnicy,
  • podejrzenie choroby Hirschprunga u dzieci i młodzieży,
  • po zabiegach na jelicie grubym przed odtworzeniem ciągłości przewodu pokarmowego
  • przed planowymi rekonstrukcjami i zabiegami okolicy odbytu, choroba Crohna z przetokami okołoodbytnicznymi