Certyfikat  NZOZ Zdrowie s. c.
 ul. Jana Pawła II 5, 23-300 Janów Lubelski
  ukrainski fb logo

Obowiązuje rejestracja w Janowie Lubelskim, na parterze budynku lub telefonicznie: 15 8723 099.

 

W ramach poradni pediatrycznej przyjmują lekarze:

  • Lek. med. Monika Krzpiet, specjalista medycyny rodzinnej
  • Lek. med. Magdalena Kapusta, specjalista medycyny rodzinnej
  • Lek. med. Katarzyna Kownacka-Zajączkowska, specjalista pediatra, specjalista chorób płuc dzieci

 

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do pediatry, lekarza rodzinnego?

Każdy rodzic chciałaby żeby jego dziecko zawsze było zdrowe, aby maluch nigdy nie chorował. Jednak nie jest to możliwe, aby dziecko, zwłaszcza to, które chodzi do żłobka czy przedszkola nigdy nie "złapało" żadnego wirusa. Dlatego też każdy rodzic powinien wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, kiedy maluch zaczyna chorować.

Na wizytę u pediatry należy zdecydować się dopiero wtedy, kiedy pomimo podjętych przez nas kroków - przez 2-3 dni nie widzimy u dziecka żadnej poprawy lub jeśli powyższe objawy zamiast ustępować, zaczynają się nasilać, lub też gdy dołączają się nowe niepokojące objawy.

Do lekarza zgłaszamy się z dzieckiem nie tylko z powodu choroby.

Warto pamiętać też, że wizyty u pediatry powinny odbywać się nie tylko wtedy, kiedy dziecko jest chore. Do pediatry należy bowiem chodzić po to, aby wykonywać obowiązkowe i zalecane szczepienia, trzeba również zgłaszać się z dzieckiem na bilanse zdrowia, a raz do roku wykonać badania kontrolne.


 

Początek przeziębienia. Czy wizyta u pediatry jest konieczna?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, czy na pewno, kiedy dziecko zaczyna być przeziębione, należy od razu biec do swojej poradni POZ. Odpowiedź brzmi: nie.

Na wizytę u pediatry należy zdecydować się dopiero wtedy, kiedy pomimo podjętych przez nas kroków - przez 2-3 dni nie widzimy u dziecka żadnej poprawy lub jeśli powyższe objawy zamiast ustępować, zaczynają się nasilać, lub też gdy dołączają się nowe niepokojące objawy.


 

Z jakimi objawami należy zgłosić się do lekarza pediatry? Jakie objawy u dziecka powinny wzbudzić czujność rodziców?

  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • gorączka,
  • kaszel,
  • nadmierna płaczliwość,
  • nadmierna senność,
  • nadpobudliwość,
  • trudności w koncentracji,
  • wymioty,
  • wysypka,
  • wzdęty brzuszek i ból brzucha.

Jednakże nie zawsze i nie od razu udajemy się do pediatry.

 

Co w przypadku podwyższonej temperatury u dziecka?

   Jeśli u malucha pojawi się gorączka, powinniśmy najpierw podać mu leki do walki z podwyższoną temperaturą ciała. Najlepiej zakupić paracetamol. Jeśli podanie paracetamolu nie pomoże, dodatkowo można podać ibuprofen, zachowując co najmniej czterogodzinny odstęp od podania poprzedniego preparatu. Warto też obniżać gorączkę stosując zimne okłady na czoło i brzuch oraz podając płyny o temperaturze pokojowej.

 

Kaszel suchy mokry oraz katar ból gardła

Jeśli dziecku zaczyna "lecieć z nosa", trzeba zastosować wodę morską do czyszczenia noska oraz zastosować krople obkurczające, które udrożnią nos maluszka np.Nasivin.

Jeśli u dziecka pojawi się mokry kaszel, możemy sami podać któryś z wykrztuśnych syropów kupionych w aptece jak Flegamina czy Flavamed.

Gdy z kolei maluch cierpi z powodu suchego kaszlu - podajemy syrop przeciwkaszlowy: Levopront.

W przypadku bólu gardła znakomicie sprawdzą się preparaty w aerozolu ( Tantum Verde, Uniben) lub lizaki działające przeciwbólowo.

 

Natychmiastowe wizyty!

WAŻNE! Nie można czekać z wizytą u pediatry w sytuacji, kiedy infekcja zaczyna się u noworodka lub niemowlęcia. W przypadku tak małych dzieci objawy choroby mogą postąpić bardzo szybko i lekarz musi ocenić stan dziecka.

Natychmiastowej wizyty u lekarza wymaga też sytuacja, w której maluch cierpi z powodu nasilonej biegunki lub wymiotów. Może dojść do odwodnienia, które będzie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia . Jeśli dziecko nie chce pić, nie oddaje moczu lub też oddaje go w bardzo małej ilości, musimy natychmiast zgłosić się do lekarza.


Jakie badania kontrolne należy robić?

Raz do roku każde dziecko powinno mieć wykonaną morfologię krwi, badania poziomu glukozy i żelaza oraz badanie ogólne moczu. Jeśli w najbliższej rodzinie ktoś cierpi na choroby tarczycy, warto też oznaczyć poziom TSH.

U dzieci szkolnych i nastolatków warto również sprawdzić poziom cholesterolu ( plaga otyłości u młodzieży ), parametry nerkowe i enzymy wątrobowe.

 

Kiedy szczepić dziecko?

Trzeba też koniecznie pamiętać o szczepieniach ochronnych uwzględnionych w kalendarzu szczepień. Kiedy dziecko jest w wieku niemowlęcym, szczepienia są dość częste. Każdy kolejny termin jest wyznaczany przez lekarza lub pielęgniarkę w czasie wizyty.

Po 16-18 miesiącu życia dziecka szczepienia wykonuje się już znacznie rzadziej. Kolejne jest dopiero w szóstym roku życia, następne w dziesiątym oraz dwa kolejne w 14 i 19 roku życia.